Třetí světlo | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Třetí světlo

Třetí světlo
Cena:
109 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-87497-02-9
Překlad:
Alice Hyrmanová McElveen
Datum vydání:
04. 04. 2011
Počet stran / vazba:
72/vázaná
4.02 / 1908
  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Třetí světlo

Horké léto na irském venkově počátkem osmdesátých let. Otec odveze děvčátko k neznámé manželské dvojici na přímořskou farmu a odjede, aniž by jí řekl, kdy se pro ni vrátí. Týdny běží a dítě zažívá dosud nepoznanou laskavost a péči a uvyká uspořádanému životu v harmonickém prostředí, kde nejsou žádná tajemství. Až jedno vyjde najevo... Podmanivý příběh vzácné citové hloubky, viděný očima dítěte, je další ukázkou jedinečného umění mistryně povídkové formy.

 

Recenze: Třetí světlo

Keegan, Claire: Třetí světlo

iLiteratura.cz, 18. května 2011, autorka: Johana Labanczová

Jaké to bylo u pěstounů
Claire Keeganová: Třetí světlo, přel. Alice Hyrmanová McElveen, Kniha Zlín, Zlín 2011, 72 s.

Anglický název novely Třetí světlo zní Foster neboli „Náhradní“, ve smyslu náhradní rodič. Podobnost mezi slovy „foster“ a „father“ (otec) by však do češtiny šlo převést jen těžko, a proto nejspíš Alice Hyrmanová McElveen název doslovně nepřekládala, ale zvolila velmi pěknou alternativu. Ta se váže ke kapitole, v níž hrdinku její dočasný pěstoun Kinsella vezme na pláž a chvíli s ní pozoruje dvě světla poblikávající na protějším anglickém pobřeží. Po nějaké době se k nim připojí světlo třetí, připomínka toho, že vždy se dá nalézt nějaká „třetí“ cesta, způsob, jak se k problému postavit jinak a lépe. Pro dětskou hlavní hrdinku Třetího světla je takovou cestou letní pobyt u Kinselly a jeho ženy.

Claire Keeganová pochází z irského hrabství Wicklow, kde do sedmnácti let žila na farmě. Poté odjela do Spojených států a na jezuitské Loyolově univerzitě v New Orleans vystudovala anglistiku a politologii. Kromě novely Třetí světlo (2010) má za sebou dvě povídkové sbírky s názvem Antarktida (Antarctica, 1997) a Modrá pole(2007); tu roku 2009 česky vydalo nakladatelství Kniha Zlín. Keeganové se podařilo posbírat řadu literárních ocenění a nyní se příležitostně věnuje také výuce tvůrčího psaní. Tvrdí, že nikdy neměla ambici stát se spisovatelkou.

Hlavní hrdinka a vypravěčka novely v jednom, jejíž jméno se v souladu s všeplatným rozměrem knihy nikdy nedozvíme, má otce ztroskotance, spoustu sourozenců a věčně těhotnou matku, která „je pořád v jednom kole, musí se starat o nás, dělat máslo, vařit, mýt nádobí, všechny nás budit a vypravovat do kostela a do školy, odstavovat telata a najímat lidi na orání a na vláčení polí, vystačit s penězma a nezapomenout nařídit budíka“ (15). Na začátku příběhu dívku zastihujeme v otcově autě na cestě ke Kinsellovým, u nichž má poprvé poznat, jaké to je, když se o ni někdo stará. Nikdo jí ale neřekne, jak dlouho u bezdětného páru s bolestným tajemstvím bude moci zůstat.

Keeganové se dobře daří zachytit bezprostřednost dětského úhlu pohledu, čemuž napomáhá mimo jiné převažující užití přítomného času. Hlavní hrdinka se vyjadřuje v jednoduchých větách bez abstraktnějších úvah či výraznější sebereflexe: „Probudím se na tomhle novým místě s tím starým pocitem horka a studena najednou. Paní Kinsellová si toho nevšimne, až teprve později, když moji postel převlíká“ (25). Keeganové se občas vyčítá, že irský venkov v jejích dílech spíše než nedávnou minulost – Třetí světlo se odehrává v roce 1981 – připomíná konec devatenáctého století. V tomto světle se i hrdinka Třetího světla může jevit jako příliš naivní a nepoznamenaná současným světem. Autorka se ohrazuje, že její díla jsou moderní už z toho důvodu, že vznikají v současnosti. V diskusi o knize, která proběhla 4. května na pražské Filozofické fakultě, také uvedla, že dnešní děti sice nedají ránu bez gameboye a mají přístup k záplavě informací, ale to ještě neznamená, že nejsou naivní a ve své podstatě nevinné.

Keeganová dále ostře kritizovala instituci irské rodiny, kterou coby určující jednotku v životě země zmiňuje irská ústava. Podle Keeganové jde o pusté pokrytectví: donedávna podle ní rodina člověku často neposkytovala útočiště ani pocit jistoty a tradiční katolicismus se do rodinného života promítal převážně negativně. Odmítání antikoncepce vedlo k početným rodinám s vysokým rizikem života v chudobě a přísná náboženská výchova přispívala k citové deprivaci dětí – o její institucionální formě nemluvě. Keeganová vyslovila názor, že velký díl zodpovědnosti za nedávno odhalené případy zneužívání dětí irskými kněžími nesou rodiče dotyčných dětí, kteří je nezdravému prostředí svěřili a nebyli schopni nahlédnout, co se v něm odehrává.

Ať si o věrohodnosti irského venkova ve Třetím světle i hlavní hrdinky novely myslíme cokoli, dívčina neznalost, čistá vnímavost a vděk za péči Kinsellových podtrhují její dětskost ve výše uvedeném slova smyslu, a tím i hlavní téma knihy: o dítě se má starat ten, kdo je umí zabezpečit a kdo se mu věnuje. Keeganová sice poukazuje na typicky irský problém, ale velice řídké časové i místní údaje, které příběhu propůjčují vcelku obecný ráz, dávají na srozuměnou, že jenom o „irském dítěti“ rozhodně nepíše.

Autorka se nechala slyšet, že se snaží psát co nejúsporněji, a Třetí světlo je toho jasným dokladem. Se zhruba padesáti stránkami novely lze lehce strávit jediný mimořádný večer. V zdánlivě jednoduchém příběhu poklidným líčením venkovského života prostupuje skromné, ale o to působivější, existenciální drama.

Dotaz k produktu Třetí světlo

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Modrá pole

Modrá pole

Do domu mrtvého kněze se nastěhuje neznámá žena s dlouhými nečesanými vlasy a začne pálit jeho nábytek. Farmář zadluží rodinný statek a jede si na taneční zábavu hledat ženu…

Za irských nocí

Za irských nocí

Sbírka třinácti povídek jednoho z nejvýše ceněných současných irských autorů mistrovsky zachycuje lidské vztahy a příběhy v rychle se měnícím Irsku posledního desetiletí…

Co se ztratilo

Co se ztratilo

Nákupní centrum Zelené doubí se svými nablýskanými obchody i desítkami kilometrů obslužných betonových chodeb je Mekkou pro ztracené duše, které se snaží zaplnit vakuum prázdných…

Evangelium podle Jidáše (paperback)

Evangelium podle Jidáše (paperback)

Mezi starověkými papyry od Mrtvého moře je nalezen pozoruhodný svitek. Pochází zprvního století našeho letopočtu a vše nasvědčuje tomu, že obsahuje pravdivé vylíčení Ježíšova…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily