Skleněný pokoj (2018) | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Skleněný pokoj (2018)

Cena:
389 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-701-5
Překlad:
Lukáš Novák
Datum vydání:
01. 10. 2018
Počet stran / vazba:
408 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 249 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Skleněný pokoj (2018)

Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat

Vysoko nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a majitelé musí opustit vilu i zemi. Román, jenž na pozadí životních osudů majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa, byl v létě roku 2009 nominován na prestižní cenu The Man Booker Prize.

Úryvek: Skleněný pokoj (2018)

Recenze: Skleněný pokoj (2018)

Skleněný pokoj

holkamodrookata.blogspot.com, 22. listopadu 2018, autorka: Jitka Kadlecová

Kultovní román o osudech obyvatel brněnské vily Tugendhat, Skleněný pokoj, vychází v Knize Zlín již potřetí. První byla vydaná v roce 2009 s obálkou laděnou do hněda, pak v roce 2013 s blankytně modrým obalem a teď znovu, v roce 2018, s šedivým minimalistickým obrázkem. Osobně se mi asi nejvíc líbí modrá varianta, ale i ta letošní verze má něco do sebe. Co však je po obalu, když vnitřek je pořád stejný, že. Jaký obsah tedy ukrývá tato kráska s různými tvářemi? Co je na ní tak výjimečného, že se nakladateli vyplatí vydat stejný titul hned třikrát?

Hlavní postavou není ani muž, ani žena, ale dům. Autor velice originálně a čtivě na pozadí známé funkcionalistické brněnské vily ukazuje život jejích majitelů, Landauerových, v čase první republiky. Stejně jako ona jsou obyvatelé vily mladí, hrdí a sebevědomí. Vše se však změní ve chvíli, kdy do země vstoupí nacisté a židovští manželé musí narychlo opustit svoji vilu i zemi. Tím však příběh nekončí. Vila žije dál svým vlastním životem a střídají se v ní další majitelé, odehrávají se další příběhy...

"Sestupují do skleněného pokoje. Prostor je prázdný, jako scéna, když herci odejdou, světla zhasnou, spustí se opona a zbudou jen kulisy připravené pro další představení. "Teď se dívej," řekne Hana a zmáčkne tlačítko na zdi. Závěsy se za slabého vrnění skrytého elektrického motorku roztahují a odkrývají celou šíři oken. Večerní slunce zalévá stoly, židle i veškeré měřící přístroje.
"Podívej," ukazuje Hana.
Na onyxové stěně se odehrává cosi pozoruhodného, světlo zapadajícího slunce proudící do místnosti obrovskými okny se v hloubi kamene shromažďuje, probleskává uvnitř jako plamen a naplňuje onyx červení a zlatem. Střet slunce s kamenem působí magicky, jako zjevení komety nebo zatmění, jako zázrak. Nebo zlé znamení. Pekelné ohně.
"Tohle nebylo v plánu," říká mu Hana. "Nikdo to netušil, dokud se to poprvé nestalo. Je to jako dívat se do výhně." Chvíli stojí a dívají se. Celý prostor knihovny je ponořen do načervenalého světla, dokonce i jim tváře trochu zčervenaly. Hana přejde k pianu a zvedne víko. "Tak co mi zahraješ?"
(str. 264-265)


Letos jsem měla to štěstí, a mohla jsem vilu Tugendhat navštívit. Z ulice na mě neudělala moc velký dojem. Na první pohled vypadala jako obyčejný řadový barák. Stačilo však, abych vstoupila na terasu a uviděla ten nádherný výhled. Pak mi bylo naprosto jasné, proč Ludwig van der Rohe souhlasil se zakázkou a proč se Simon Mawer pro tento dům tak nadchnul.

Vila sama o sobě působí jednoduše, prostě, možná až trochu stroze. Je postavená ve svahu a její kostru tvoří pilíře ve tvaru kříže.  Motiv kříže se opakuje v celé vile a provází ho i architektovo motto - "Bůh je v detailu." A opravdu na detaily je v budově dbáno s nebývalou precizností. Ať už to jsou na míru dělané vysoké dveře nebo obyčejný vypínač, vše je v nádherném souladu a vytváří vkusný otevřený prostor. Vzácná dřeva, na míru vyráběný nábytek, vše má své místo a účel. Jediná rozmařilost je onyxová stěna. I ta má v příběhu své místo...

Mawer ve své knize velice chytře a zkušeně skloubil originální prostředí, historické události a několik milostných příběhů. Osudy rodiny Landauerových, tak jak ji autor vylíčil, jsou skutečností inspirovány jen lehce. I jména jsou změněna. Přesto Tugendhatovým přišla kniha jako velice urážlivá a distancovali se od ní. Inu mají na to právo, stejně jako autor má právo na vlastní fiktivní příběh.

Kdyby to byla jen kniha o zajímavé vile bylo by to docela nudné čtení. Autor však nejrůznějšími milostnými pletkami a osudovými náhodami příběh okořenil tak, že jsem prostě nemohla přestat číst.

Také jsem ocenila jsem historický přesah knihy. Kolem statického objektu procházely dějiny a zanechávaly na něm své stopy. Útěk majitelů do zahraničí, obsazení Němci, válka, osvobození... Tomu všemu byl tento dům  svědkem, to vše přežil a o tom všem Mawerovými ústy vypráví.

Pokud knihu budete číst, určitě si pak najděte čas a zajeďte si do Brna a vilu Tugendhat navštivte. Lístky na prohlídku se sice musí objednávat několik měsíců dopředu, ale to čekání se vyplatí. Osobní prožitek vám žádná kniha ani film prostě nezprostředkují a tady máte jedinečnou možnost pobýt ve stejných prostorách, jako hrdinové knihy a nasát atmosféru příběhu. Navíc vila před šesti lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí a vypadá naprosto fantasticky.

Kniha Skleněný pokoj je výjimečné a inspirující dílo, které si tři vydání rozhodně zaslouží. Doporučuji ho všem, kdo milují moderní architekturu a rádi nahlíží věcem pod povrch. Tento nadčasový příběh, který je částečně založený na skutečných událostech, byl navíc před pár měsíci zfilmován a příští rok můžete na Skleněný pokoj vydat i do kina.

Kdy knihu Skleněný pokoj rozhodně číst
 • zajímáte se o moderní dějiny Československa
 • milujete funkcionalismus
 • baví vás milostné příběhy
Kdy knihu Skleněný pokoj rozhodně nečíst
 • historie vlastní země vás vůbec nezajímá
 • jednoduché a vzdušné stavby vám lezou na nervy
 • Brno je pro vás něco jako nadávka
Podobné knihy
 • Provazochodkyně
 • Evangelium podle Jidáše
 • Sběratel sněhu

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Kniha Zlín, v jejichž nabídce najdete nejen knihu Skleněný pokoj, ale  i další skvělé tituly Simona Mawera.

Zdroj

Dotaz k produktu Skleněný pokoj (2018)

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Skleněný pokoj (paperback)

Skleněný pokoj (paperback)

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem…

Skleněný pokoj (filmová obálka)

Skleněný pokoj (filmová obálka)

Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat. Nyní s filmovou obálkou!

Skleněný pokoj

Skleněný pokoj

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem…

Pražské jaro

Pražské jaro

Strhující a smyslný román o událostech z roku 1968 od autora bestselleru Skleněný pokoj

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily