Skleněný pokoj (2018) | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • PF 2019
 • Pražské jaro
 • Amatka
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Hodina vlků
 • Vaše tváře zla

Skleněný pokoj (2018)

Cena:
389 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-701-5
Překlad:
Lukáš Novák
Datum vydání:
01. 10. 2018
Počet stran / vazba:
408 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 249 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Skleněný pokoj (2018)

Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat

Vysoko nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a majitelé musí opustit vilu i zemi. Román, jenž na pozadí životních osudů majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa, byl v létě roku 2009 nominován na prestižní cenu The Man Booker Prize.

Úryvek: Skleněný pokoj (2018)

Recenze: Skleněný pokoj (2018)

Skleněný pokoj

holkamodrookata.blogspot.com, 22. listopadu 2018, autorka: Jitka Kadlecová

Kultovní román o osudech obyvatel brněnské vily Tugendhat, Skleněný pokoj, vychází v Knize Zlín již potřetí. První byla vydaná v roce 2009 s obálkou laděnou do hněda, pak v roce 2013 s blankytně modrým obalem a teď znovu, v roce 2018, s šedivým minimalistickým obrázkem. Osobně se mi asi nejvíc líbí modrá varianta, ale i ta letošní verze má něco do sebe. Co však je po obalu, když vnitřek je pořád stejný, že. Jaký obsah tedy ukrývá tato kráska s různými tvářemi? Co je na ní tak výjimečného, že se nakladateli vyplatí vydat stejný titul hned třikrát?

Hlavní postavou není ani muž, ani žena, ale dům. Autor velice originálně a čtivě na pozadí známé funkcionalistické brněnské vily ukazuje život jejích majitelů, Landauerových, v čase první republiky. Stejně jako ona jsou obyvatelé vily mladí, hrdí a sebevědomí. Vše se však změní ve chvíli, kdy do země vstoupí nacisté a židovští manželé musí narychlo opustit svoji vilu i zemi. Tím však příběh nekončí. Vila žije dál svým vlastním životem a střídají se v ní další majitelé, odehrávají se další příběhy...

"Sestupují do skleněného pokoje. Prostor je prázdný, jako scéna, když herci odejdou, světla zhasnou, spustí se opona a zbudou jen kulisy připravené pro další představení. "Teď se dívej," řekne Hana a zmáčkne tlačítko na zdi. Závěsy se za slabého vrnění skrytého elektrického motorku roztahují a odkrývají celou šíři oken. Večerní slunce zalévá stoly, židle i veškeré měřící přístroje.
"Podívej," ukazuje Hana.
Na onyxové stěně se odehrává cosi pozoruhodného, světlo zapadajícího slunce proudící do místnosti obrovskými okny se v hloubi kamene shromažďuje, probleskává uvnitř jako plamen a naplňuje onyx červení a zlatem. Střet slunce s kamenem působí magicky, jako zjevení komety nebo zatmění, jako zázrak. Nebo zlé znamení. Pekelné ohně.
"Tohle nebylo v plánu," říká mu Hana. "Nikdo to netušil, dokud se to poprvé nestalo. Je to jako dívat se do výhně." Chvíli stojí a dívají se. Celý prostor knihovny je ponořen do načervenalého světla, dokonce i jim tváře trochu zčervenaly. Hana přejde k pianu a zvedne víko. "Tak co mi zahraješ?"
(str. 264-265)


Letos jsem měla to štěstí, a mohla jsem vilu Tugendhat navštívit. Z ulice na mě neudělala moc velký dojem. Na první pohled vypadala jako obyčejný řadový barák. Stačilo však, abych vstoupila na terasu a uviděla ten nádherný výhled. Pak mi bylo naprosto jasné, proč Ludwig van der Rohe souhlasil se zakázkou a proč se Simon Mawer pro tento dům tak nadchnul.

Vila sama o sobě působí jednoduše, prostě, možná až trochu stroze. Je postavená ve svahu a její kostru tvoří pilíře ve tvaru kříže.  Motiv kříže se opakuje v celé vile a provází ho i architektovo motto - "Bůh je v detailu." A opravdu na detaily je v budově dbáno s nebývalou precizností. Ať už to jsou na míru dělané vysoké dveře nebo obyčejný vypínač, vše je v nádherném souladu a vytváří vkusný otevřený prostor. Vzácná dřeva, na míru vyráběný nábytek, vše má své místo a účel. Jediná rozmařilost je onyxová stěna. I ta má v příběhu své místo...

Mawer ve své knize velice chytře a zkušeně skloubil originální prostředí, historické události a několik milostných příběhů. Osudy rodiny Landauerových, tak jak ji autor vylíčil, jsou skutečností inspirovány jen lehce. I jména jsou změněna. Přesto Tugendhatovým přišla kniha jako velice urážlivá a distancovali se od ní. Inu mají na to právo, stejně jako autor má právo na vlastní fiktivní příběh.

Kdyby to byla jen kniha o zajímavé vile bylo by to docela nudné čtení. Autor však nejrůznějšími milostnými pletkami a osudovými náhodami příběh okořenil tak, že jsem prostě nemohla přestat číst.

Také jsem ocenila jsem historický přesah knihy. Kolem statického objektu procházely dějiny a zanechávaly na něm své stopy. Útěk majitelů do zahraničí, obsazení Němci, válka, osvobození... Tomu všemu byl tento dům  svědkem, to vše přežil a o tom všem Mawerovými ústy vypráví.

Pokud knihu budete číst, určitě si pak najděte čas a zajeďte si do Brna a vilu Tugendhat navštivte. Lístky na prohlídku se sice musí objednávat několik měsíců dopředu, ale to čekání se vyplatí. Osobní prožitek vám žádná kniha ani film prostě nezprostředkují a tady máte jedinečnou možnost pobýt ve stejných prostorách, jako hrdinové knihy a nasát atmosféru příběhu. Navíc vila před šesti lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí a vypadá naprosto fantasticky.

Kniha Skleněný pokoj je výjimečné a inspirující dílo, které si tři vydání rozhodně zaslouží. Doporučuji ho všem, kdo milují moderní architekturu a rádi nahlíží věcem pod povrch. Tento nadčasový příběh, který je částečně založený na skutečných událostech, byl navíc před pár měsíci zfilmován a příští rok můžete na Skleněný pokoj vydat i do kina.

Kdy knihu Skleněný pokoj rozhodně číst
 • zajímáte se o moderní dějiny Československa
 • milujete funkcionalismus
 • baví vás milostné příběhy
Kdy knihu Skleněný pokoj rozhodně nečíst
 • historie vlastní země vás vůbec nezajímá
 • jednoduché a vzdušné stavby vám lezou na nervy
 • Brno je pro vás něco jako nadávka
Podobné knihy
 • Provazochodkyně
 • Evangelium podle Jidáše
 • Sběratel sněhu

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Kniha Zlín, v jejichž nabídce najdete nejen knihu Skleněný pokoj, ale  i další skvělé tituly Simona Mawera.

Zdroj

Dotaz k produktu Skleněný pokoj (2018)

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Mendelův trpaslík (paperback)

Mendelův trpaslík (paperback)

Zatím poslední autorovo prozaické dílo, Skleněný pokoj (The Glass Room), se v roce 2009 dostalo do užšího výběru knih nominovaných na prestižní Man Bookerovu cenu a zaslouženě…

Provazochodkyně

Provazochodkyně (Marian Sutro #2)

Provazochodkyně přináší napínavou a velmi propracovanou sondu do složitých motivů idealismu a odvahy těch, kteří nepřestali bojovat ani poté, co druhá světová válka dávno skončila.

Mendelův trpaslík

Mendelův trpaslík

Zatím poslední autorovo prozaické dílo, Skleněný pokoj (The Glass Room), se v roce 2009 dostalo do užšího výběru knih nominovaných na prestižní Man Bookerovu cenu a zaslouženě…

Pražské jaro

Pražské jaro

Strhující a smyslný román o událostech z roku 1968 od autora bestselleru Skleněný pokoj

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily