Purity | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Knihy o umění
 • Jo Nesbø - box
 • Purity
 • Jak číst současné umění
 • Ulice Zlodějů
 • Hořící stromy

Purity

Purity
Cena:
449 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-546-2
Překlad:
Lucie Mikolajková
Datum vydání:
11. 09. 2017
Počet stran / vazba:
544 / pevná
3.60 / 32804

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 249 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Purity

Pip Tylerová má neuspokojivou, špatně placenou práci, bydlí v anarchistickém squatu, splácí obrovskou studentskou půjčku a nemá tušení, kdo vlastně je. Ví, že se ve skutečnosti jmenuje Purity, ale matka jí odmítá prozradit totožnost jejího otce i své vlastní pravé jméno, dokonce jí nechce ani říct, kdy se narodila. Andreas Wolf je charismatický provokatér původem z bývalého východního Německa, který založil v Bolívii organizaci podobnou WikiLeaks. Leila Helouová je americká novinářka libanonského původu provdaná za stárnoucího invalidního spisovatele. Pracuje pro internetový deník, jehož provozovatelem a majitelem je Tom Aberant – Leilin milenec.

Vztahy mezi hlavními postavami jsou zastřené nesčetnými tajemstvími a odkrývají se jen nesmírně pomalu. Mladistvý idealismus, nevinnost a věrnost se střetávají se složitým předivem lží, manipulací, špionáží a vraždou.

...

„Příběhy jednotlivých postav nejen agresivně uhánějí kupředu, ale otevírají se dovnitř, noří se hluboko do svých duší a jen zdůrazňují Franzenovo zjevné odhodlání stavět na tom, co začal už v předchozí Svobodě, a tvořit hrdiny, kteří jsou nejen schopni se změnit, ale možná i překročit vlastní stín… Jednotlivé linky příběhu do sebe důmyslně zapadají, byť k tomu leckdy přispívá notná dávka až dickensovské souhry náhod, a četné zvraty jsou zdrojem napětí i pobavení…. Franzen rozšířil rozsah svého spisovatelského záběru o další oktávu.“ — Michiko Kakutaniová, The New York Times

Purity přichází pět let po Svobodě a čtrnáct let po Rozhřešení. Oba předchozí romány jsou označovány za vrcholná díla americké beletrie; kdybychom řekli totéž i o Purity, bude to nejspíš pravda, ale knihu to ani zdaleka nevystihuje. Mistrovství je Franzenovi jednoduše vlastní a jeho nový román je přímočarou, příjemnou připomínkou jeho spisovatelského bystrozraku.“ — Radhika Jonesová, Time

Purity demonstruje Franzenovu schopnost tvořit důmyslné zápletky, přetavit chaos reálného života v okamžiky, jež působí překvapivě, a přece naprosto nevyhnutelně… Franzenův styl se vyznačuje dokonalou vyvážeností a plynulostí… Purity nabízí neúnavně provokující sled provokativních postřehů, od jakoby náhodně utroušených poznámek… až po promyšlené úvahy o morálních kompromisech v žurnalistice.“ — Ron Charles, The Washington Post

„Franzen je možná nejlepší současný americký spisovatel. Zcela jistě je nejvíc veřejně exponovaný, a to nejen díky tomu, že zaujal i Oprah Winfreyovou a že kraluje žebříčkům bestsellerů — i když obojí samozřejmě hraje svou roli — ale i proto, že jako všichni velcí spisovatelé minulosti, i on nás dokáže přesvědčit, že ve svých textech odhaluje pravou tvář světa, v němž žijeme… Dobrý spisovatel se vždycky snaží očistit svou prózu od všemožných klišé. Ale jen geniální spisovatel jim dokáže vrátit jejich původní sílu a význam.“ — Sam Tanenhaus, The New Republic

Úryvek: Purity

Recenze: Purity

Purity

holkamodrookata.blogspot.cz, 10. září 2017

Čistá pravda je někdy velice ošemetná věc a ve své nahotě málokdy bývá pěkná. Přesto po ní spousta lidí touží. Hledá ji i mladá dívka, jejíž jméno je zároveň i názvem knížky - Purity.

Pip, celým jménem Purity, je mladá Američanka. Dokončila školu a aby mohla splácet studentskou půjčku, pracuje jako telefonistka. Z mizerného platu však skoro nic neušetří a aby jí vůbec něco zbylo, žije s pár dalšími zoufalci ve squatu. Ze svojí rodiny zná jen matku, která je psychicky labilní, straní se lidí a citově je na svojí dceři zcela závislá. Přestože na ni Pip pravidelně naléhá, nechce jí za žádnou cenu prozradit, kdo je její otec. Proto když ji osloví záhadný Andreas Wolf a nabídne jí zajímavou stáž, která by vyřešila její studentskou půjčku a zároveň by jí umožnila pátrat po otci, nerozmýšlí se Purity příliš dlouho...
"Pip zaváhala a pak přiznala: "Prošla jsem snad každý kousíček papíru, který máma má. Kdyby si psala deník, tak bych si ho přečetla, ale žádný nemá. Kdyby měla e-mailový účet, nabourala bych se jí do něj. Prošla jsem na internetu všechny databáze, které mě napadly. Nemám z toho dobrý pocit, ale ona mi nechce říct, kdo je můj otec, nepoví mi, kde jsem se narodila, dokonce mi ani neprozradí svoje pravé jméno. Prý to dělá, aby mě ochránila, ale podle mě je to nebezpečí akorát v její hlavě."
"A jsou to věci, které vědět potřebuješ," pronesla Annagret vážně.
"Ano."
"Máš právo je znát."
"Ano."
"A chápeš, že Projekt Sunlight by ti tyhle věci pomohl zjistit?"

Pip tedy sebere odvahu a vydá se do Bolívie. Postupně se zapojí do projektu a pomáhá "vynašečům", kteří se snaží odhalováním pravdy pomocí internetu učinit svět hezčím a lepším místem. Ani ve snu by ji nenapadlo, že si ji Andreas nevybral jen pro její schopnosti a že její přítomnost má pro něj ještě další, hlubší význam.


Autor příběh pojal opravdu velkolepě. Děj se odehrává v Kalifornii, v socialistickém Východním Německu, pestrobarevné Bolívii i v upoceném Denveru. Projekt Sunlight se navíc velice nápadně podobá jiné existující neziskové mediální společnosti - Wikileaks. Stejně jako Wikileaks zveřejňuje Sunlight tajné dokumenty a její fungování stojí na jediné charismatické osobě, která má problémy se zákonem - Andreasi Wolfovi.

Modrooký blonďatý fešák Andreas pochází z bývalého Východního Německa. Chytrý, cílevědomý, talentovaný, zralý muž. V dětství ho silně ovlivnila jeho matka. Inteligentní, krásná a vzdělaná žena, která však nikdy nebyla mateřský tip a syna brala spíš jako dalšího obdivovatele. To se podepsalo nejen na jeho postoji k ní, ale i na jeho chování k ženám celkově.

Oproti němu Purity, zkráceně Pip, neví co chce. Mladá, zajímavá přesto zakomplexovaná holka, která si sama sebe moc neváží. Poznamenaná životem s podivínskou matkou balancuje na hraně touhy někomu věřit a panickým strachem z pravdy. Připomínala mi zatoulané nedůvěřivě štěňátko, které touží po troše lásky a pohlazení.

Postav je v románu samozřejmě víc. Mě osobně zaujala novinářská dvojice Toma a Leily. Oba jsou zkušení rváči ošlehaní životem a oba jsou tak trochu chycení svojí minulostí. Berou realitu takovou, jaká je. Parťáci, kteří jsou k sobě upřímní a přijímají toho druhého bez výhrad takového, jaký je, i když je to občas obtížné.

I když hlavní myšlenkou knížky je hledání a odhalování pravdy, svoji roli v příběhu sehrají i matky. Matky, které svým chováním utváří život svého dítěte. Matky, které nejsou tak úplně v pořádku a jejichž výchova zanechá na jejich potomcích obzvláště hluboké stopy.

Purity je mnohovrstevný román pro náročnější čtenáře. Je bohatý na zajímavé prostředí i neobvyklé postavy. Na necelých pěti set padesáti stránkách je do mrtě rozebráno hned několik neobvyklých životů. Najdete v něm sex, drogy, šílenství, pokoru, lásku a dojde i na vraždu.

Poutavý příběh plný rodinných tajemství, propletených osudů a soukromých pastí se mi četl až překvapivě příjemně. Děj byl přehledný a i když místy divoce přeskakoval jak v lokacích, tak v čase, nebylo pro mě obtížné se v něm orientovat. Jednotlivá prostředí byla vykreslena opravdu věrně a bylo velice snadné se do nich ponořit.

Vždy, když jsem začínala mít pocit, že o té konkrétní postavě vím vše, ukázal mi autor její činy z nového úhlu a já ji tak mohla začít vnímat ve zcela odlišných souvislostech. Na konci většiny kapitol byl navíc nastražený nějaký zásadní zvrat, který mé zvědavé čtenářské já nutil číst stále dál a dál. Taky jsem ocenila pěkně uzavřený konec, který zodpověděl většinu nejasností s příslibem lepších vyhlídek do budoucna.Kdy knihu Purity rozhodně číst
 • milujete mnohovrstevné příběhy
 • nevadí vám velké množství postav
 • jste náročný čtenář
Kdy knihu Purity rozhodně nečíst
 • bojíte se pravdy
 • máte šílenou despotickou matku
 • jste nesmírně důvěřiví
Za silný čtenářský zážitek děkuji nakladatelství Kniha Zlín, kde kromě knihy Purity najdete další neméně zajímavé tituly.

O hledání kořenů i sebe sama

neoluxor.cz, 27. září 2017, autorka: Barbora Javorková

Jonathan Franzen se po pěti letech vrací na český knižní trh. Ani tentokrát nepouští svá oblíbená témata, a čtenáři se tak do rukou dostává příběh o hledání kořenů i sebe sama, prošpikovaný linií téměř špionážní. Rozsáhlý společenský román nese název Purity, což v překladu znamená čistotu, zároveň je to jméno hlavní hrdinky.

Purity Tylerová své jméno nemá ráda, pro své okolí je známá jako Pip. Není spokojená ani se svým životem. Práce ji nebaví, navíc je mizerně placená, takže Pip jen těžko splácí studentskou půjčku. A to se nebavíme o bydlení. Pip žije v domě s několika přáteli, kteří tíhnou k anarchismu. Už tak dost náročný život Pip komplikuje fakt, že jí matka nikdy neprozradila, kdo je její otec, a sama ukrývá svou pravou identitu za falešné jméno. Pip doufala, že když najde otce, dostane se k penězům, aby mohla splatit půjčku. Jako stážistka odjíždí do Bolívie, kde okouzlující Němec Andreas Wolf založil projekt Sunlight, jakousi obdobu WikiLeaks.

Tom Aberant vede internetové noviny, pro něž píše ctižádostivá novinářka Leila. Je sice vdaná za stárnoucího spisovatele upoutaného na invalidní vozík, to jí ale nebrání v tom, aby měla poměr se svým zaměstnavatelem. Když u nich Pip začne pracovat, berou ji pod ochranná křídla. Jak se říká, všechno souvisí se vším, stejné je to i s hrdiny románu, jejichž zdánlivě nesourodé životy mají mnoho společného.

Předchozí dva literární počiny Jonathana Franzena mají mezi čtenáři velký úspěch. Zatím jsem je nečetla, Purity je moje první setkání s ním, a musím říct, že to bylo setkání docela vyčerpávající. Autor je totiž typem spisovatele, který vám svou knihou vymluví díru do hlavy. Purity je dílo hodně květnaté, měla jsem pocit, že Franzen  chce, aby čtenáři nic neuniklo a měl veškeré souvislosti hezky pohromadě.

Kniha není příliš akční, převládají popisné pasáže, výrazné akční momenty spočítáte na prstech jedné ruky. Kupodivu se mi ten hutný styl i docela zamlouval, rozsáhlá souvětí mám obecně raději než strohé jednoduché věty. Oceňuji překlad Lucie Mikolajkové, která text bravurně převedla do češtiny.

Purity je čtenářsky náročný příběh, vrstevnatý, složitý, zpracovává hned několik témat. Jedná se o společenský román, který si na paškál bere rodinné vztahy, a zabývá se i aktuální tématikou úniku tajných informací, díky čemuž si můžete připomenout nedávnou aféru související s WikiLeaks.

Na čtení téhle knihy se sice budete muset soustředit, zároveň však máte záruku, že se vám do rukou dostává neotřelé dílo, které si, jste-li milovníci rozsáhlých opusů, vychutnáte.

Dotaz k produktu Purity

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
 

Dále doporučujeme

Francouzova milenka

Francouzova milenka

Věhlasnému britskému spisovateli Johnu Fowlesovi se podařilo ve svém nejslavnějším románu (zfilmovaném v neméně slavném zpracování s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem) spojit v jedné…

Srdce na obrtlíku

Srdce na obrtlíku

První vydaná kniha, která svého autora ihned proslavila, je volným pokračováním jeho prvotiny Prosinec už je takovej (The Thing About December) a odehrává se ve stejném místě po deseti…

Všechno zpustošené, všechno spálené

Všechno zpustošené, všechno spálené

Hrdinové knihy jsou muži – všichni takoví, jací by ve skutečnosti opravdu byli – osamělí, frustrovaní, vzteklí, zneklidňující. Všichni se ze všech sil snaží dosáhnout…

Evangelium podle Jidáše

Evangelium podle Jidáše

Mezi starověkými papyry od Mrtvého moře je nalezen pozoruhodný svitek. Pochází zprvního století našeho letopočtu a vše nasvědčuje tomu, že obsahuje pravdivé vylíčení Ježíšova…