Nizozemě | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Nizozemě

Nizozemě
Cena:
339 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-87162-45-3
Překlad:
David Petrů
Datum vydání:
14. 09. 2009
Počet stran / vazba:
278/vázaná
3.41 / 16620
  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Nizozemě

Jedna z nejlepších knih co byla napsána o světě po „9/11“. The New York Times ji zařadili mezi nejlepší knihy roku 2008 a vůbec nejlepší co kdy byly na toto téma napsány. Kniha přečnívá svou kvalitou, ostrostí a příběhem i mezi takovými tituly jako je Sobota Iana McEwana, Padající muž Dona DeLilla a Nesmírně nahlas a neuveřitelně blízko Jonathana Safrana Foera. Odehráva se střídavě v Londýně a New Yorku a na pozadí příběhu rodiny nabízí přesný a nesmírně hluboký obraz posmoderního světa, ve kterém všichni žijeme. V anotaci zmiňovaného deníku vyčteme, že se jedná o „nejvtipnější, nejnaštvanější, nejnáročnější a nejsklíčenější beletristické dílo“ o životě po jedenáctém září 2001, které se do této doby na knižním trhu objevilo.

Recenze: Nizozemě

Knižní recenze: Nizozemí

Houser.cz, 29. října 2009, autor: Jiří G. Růžička

Podle mnohých světových kritiků je Nizozemě románem, který nejlépe ukazuje New York po útocích 11. září. Nenechte se však zmást, přestože se toto téma občas vynoří, odehrává se děj knihy z většiny až pár let poté.

A hlavní hrdina Hans, spíš než politické problémy řeší ty svoje – manželství, které se nečekaně rozpadá, přátelství, které se pomalu rodí a rychle zaniká. Občas k nám však atmosféra dnů po 11. září zavane. Pocit strachu a očekávání dalšího útoku. V jednu chvíli vypadne v NY proud a lidé čekají, až k nim dojde tlaková vlna po výbuchu blízké atomové elektrárny. Hans stojící s neznámými spolubydlícími na hotelové chodbě nejprve připíjí na vlastní konec a o chvíli později na nový začátek.

Postava románu je téměř tak zcestovaná, jako sám autor: Hans se narodil v Nizozemí (kde autor, původně však Ir, dlouho žil), svou budoucí ženu našel v Londýně a většina příběhu se odehrává právě v NY (kde autor také žije, shodou okolností ve stejném hotelu jako jeho postava). Autor má výjimečný pozorovací talent a tak román, vyprávěný v první osobě, působí téměř jako autobiografie. Navíc je skvělým vypravěčem, který hladce přeskakuje z jednoho vyprávění do jiného a většina postav má své kouzlo nejen pro Hanse, ale i pro čtenáře. Přesto jsem měl při čtení knihy občas problémy.

Podstatnou roli tu totiž hraje kriket. Hra, kterou jsem nikdy ani neviděl, přičemž autor se rád rozepisuje o nejrůznějších nadhozech a herních situacích. Člověk si to chvíli zkouší představit a pak rezignuje. Pokud však čtenář je s kriketem dobře obeznámen, bude ho kniha bavit ještě víc. Foerův román Příšerně nahlas a k nevíře blízko pro mne však přes nesporné kvality Nizozemě zatím zůstává tím nejlepším vyprávěním o životě v New Yorku po 11. září.

Román Nizozemě ukazuje, že o 11. září lze psát i bez popisu atentátu

iDNES.cz, 21. prosince 2009, autor: Richard Olehla

Současná americká literatura je natolik pod vlivem toho, co se stalo v září roku 2001 v New Yorku, že by se s trochou nadsázky dala rozdělit na díla o 11. září a po 11. září.

V prvním případě jde o knihy, které literárně zpracovávají přímo události onoho osudného dne, kdy teroristé zničili věže Světového obchodního centra. U druhé skupiny se popisu atentátu nedočkáme, jsme jen svědky toho, jak se lidé snaží se vzpomínkou i dopady této tragédie vyrovnat.

Román Nizozemě Josepha O’Neilla patří do té druhé skupiny. O 11. září v něm nepadne jediná konkrétní zmínka, a přece ovlivní životy protagonistovy rodiny do té míry, že se to téměř nedá zvládnout.

Přitom by se na první pohled zdálo, že van den Broekům nic nechybí. Hans, původem Holanďan, pracuje jako analytik trhů s ropou, jeho žena Rachel, jež pochází z Anglie, pro změnu jako špičková právnička.

Podoba s Velkým Gatsbym

O peníze tedy nouzi nemají, a tak když se jejich byt na jižním cípu Manhattanu octne na pár týdnů v zakázané zóně, ubytují se ve slavném hotelu Chelsea. V O’Neillově podání však jde o místo, které má svá nejlepší léta dávno za sebou.

Tíživá atmosféra hotelu i města brzy dolehne na celou rodinu a Rachel se i se synem odstěhuje zpět do Anglie. Hansovi tak kromě práce zbývá věnovat se jen jedinému koníčku, který mu zbyl – kriketu. Komunita newyorských hráčů se na nuzném hřišti snaží udržovat britskou tradici pití čaje i respektu k soupeři.

Hlavní postavou tohoto podivného společenství, tvořeného hlavně chudými přistěhovalci, je Chuck Ramkissoon, karibská obdoba Fitzgeraldova Jaye Gatsbyho. I Chuck je záhadná postava. Má spoustu peněz i velkolepé plány, sahající od košer gastronomie až po výstavbu národního kriketového stadionu v New Yorku.

Nikdo však neví, jak k penězům přišel. Jednoho dne se v brooklynském přístavu najde jeho mrtvola a zpráva o smrti známého spustí v Hansovi, který mezitím přesídlil zpět do Evropy, proud vzpomínek. Evropa jako zdroj inspirace Nizozemě oplývá zvláštní atmosférou plnou myšlenek na minulost.

K ní ostatně odkazuje rovnou název románu i původ hlavního hrdiny: New York se původně jmenoval Nový Amsterdam a založili jej holandští osadníci. Velkoměsto leží na pomezí Ameriky a Evropy – je to kosmopolitní prostor, v němž se na kriketu mohou sejít národnosti z celého světa, ale zároveň je založený na typicky amerických hodnotách, jako je pracovitost, úspěch či spotřeba.

Bývalá anglická kolonie je nyní územím, kde se setkávají vlivy ze všech koutů světa, kde sice všechny pokojně existují, avšak rozdíly mezi nimi se pomalu vytrácejí. To nemusí být pro Evropana, uvyklého národním zvyklostem, žádná výhra, což je dobře vidět na kriketu.

Američané si jeho složitá pravidla přizpůsobili – a vznikl tak oblíbený baseball. Jak říká jedna z postav: "Existuje určitá hranice toho, co jsou Američané schopni chápat. Tou hranicí je kriket."

Britská kritika mluví v tomto smyslu o Nizozemi jako o postkoloniálním románu, v němž Evropa slouží Americe jen jako zdroj inspirace a její obyvatelé jako polotovary, které si nová země přetvoří ke svému obrazu.

Není divu, že Hans tlak velkoměsta i dědictví nové doby nakonec nevydrží a vrací se zpět do Evropy. Čtenáři může být alespoň útěchou, že O’Neill dopřává svému hrdinovi alespoň nějaký happy end. Koneckonců, mimo jiné je v Londýně a jeho parcích pro kriket mnohem vhodnější pažit.

HODNOCENÍ MF DNES 70%

Román Nizozemě: 11. září bez 11. září

Kultura21.cz, 12. ledna 2010, autorka: Šárka Ševčíková

Román Nizozemě Josepha O´Neilla je označován za jedno z nejlepších děl o událostech 11. září 2001, kdy došlo k útoku na věže World Trade Center, přestože v celé knize najdeme pouze jedinou zmínku o události, v níž hlavní hrdina Hans van der Broek vzpomíná na okamžiky, které ovlivnily jeho život.

A to nejen proto, že se jednalo o nezapomenutou událost, která by otřásla i otrlejšími jedinci. Události 11. září změnily mezinárodní politickou situaci, ale i náladu ve Spojených státech, zejména v New Yorku. Rodiny se odstěhovaly z centra města, aby živořily v hotelích. Nic není, jako dřív.

Naštěstí může Hans trávit volné večery s podivnými obyvateli hotelu Chelsea, kteří by s klidným srdcem mohli být považováni za atentátníky. Co jiného byste si pomysleli o muži arabského původu oblečeném do křídel a andělského převleku? Možná i jakékoliv soudy tohoto druhu ovlivňují politickou situaci víc než velkomyslná prohlášení státníků.

Hans se domnívá, že svět je zvláštní, rozdílný, a tak na nikoho netlačí. V tichosti vzpomíná na svého přítele Chucka Ramkissoona, jehož tělo bylo nalezeno ve stoce. Hans, původem Holanďan, si jednoho dne rozhodl zahrát kriket s jedním místním týmem. Právě tehdy, krátce po 11. září 2001, se seznámil s Chuckem, se kterým sdílel velké plány týkající se kriketu.

Vzpomínky na dobrého přítele se v knize mísí s neutěšeným pocitem rozpadající se rodiny. Manželka Rachel plánuje návrat do rodné Anglie spolu se synem a Hans se rozhoduje, zda stojí za to bojovat o manželství.

Amerika před 11. zářím byla jinou Amerikou než Amerika po 11. září. Stejně tak se změnili lidé – začali nenávidět okolí, nedůvěřovat ostatním, často opustili své domovy a nezapomněli na kruté události, které je obraly o kamarády, kolegy či prostě jen známé.

Atmosféra však není vše, protože, jak Rachel hlasitě sděluje svému manželovi, Saddám Husajn byl sice neřád, ale bylo zapotřebí útočit na zemi, která s teroristickými útoky neměla co do činění? Hlavní postavy románu nežijí ze vzpomínek a vnímají nejednoznačnou realitu, která je odděluje od rodin a domova.

Příběh Hanse van der Broeka končí pozitivně a hrdina nakonec dosáhne zaslouženého happy endu, i když s příměsí lehké trpkosti a osamocení.

Dotaz k produktu Nizozemě

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Evangelium podle Jidáše (paperback)

Evangelium podle Jidáše (paperback)

Mezi starověkými papyry od Mrtvého moře je nalezen pozoruhodný svitek. Pochází zprvního století našeho letopočtu a vše nasvědčuje tomu, že obsahuje pravdivé vylíčení Ježíšova…

Skleněný pokoj (2018)

Skleněný pokoj (2018)

Román inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat

Za irských nocí

Za irských nocí

Sbírka třinácti povídek jednoho z nejvýše ceněných současných irských autorů mistrovsky zachycuje lidské vztahy a příběhy v rychle se měnícím Irsku posledního desetiletí…

De Nirova hra

De Nirova hra

Válkou zmítaný Libanon, kde zbraně jsou dostupnější než pitná voda a padající bomby dělají každý den ještě pochmurnější než ten předešlý, na počátku 80. let… Bassam a…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily