Lišák, vlaštovka a strašák do zelí | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Letní čtení s Knihou Zlín
 • Senzační sbírka doktora Proktora
 • Poustevník
 • Sobí hora
 • Kryptoportál
 • Sen letící želvy
 • Než natáhnu brka

Lišák, vlaštovka a strašák do zelí

Lišák, vlaštovka a strašák do zelí
Cena:
349 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-24-8
Překlad:
Eva Hauserová
Datum vydání:
04. 11. 2008
Počet stran / vazba:
400/brožovaná
3.23 / 39
 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Lišák, vlaštovka a strašák do zelí

Na příběhu Anny Kareninové transponovaného do dublinského literárního prostředí komentuje irská spisovatelka Eilís Ní Dhuibhne nešvary a neduhy zbohatlého keltského tygra. Satirická kritika „malého rybníka“ současné kulturní irské elity je protkaná pronikavými, nemilosrdnými, jazykově vytříbenými postřehy. Nepříliš úspěšná spisovatelka Anna, která většinu času tráví na křtech knih a podobných společenských akcích, zahání nudu manželského soužití a prázdnotu svého života románkem s neodpovědným novinářem Vincym. Mozaika příběhů a postav, zobrazených velmi čtivým a svěžím stylem, přináší nový pohled na věčné téma (rozpadajících se) rodinných a mezilidských vztahů.

Úryvek: Lišák, vlaštovka a strašák do zelí

Recenze: Lišák, vlaštovka a strašák do zelí

Příběh Anny, spisovatelky z Irska

Lidové noviny, 10. února 2009, autorka: Alena Dvořáková

Developer nalezen mrtev ve svém domě, hlásaly docela nedávno titulky irských deníků a novináři se předháněli ve snaze učinit ze sebevraždy velkoobchodníka s nemovitostmi symbol skonu „keltského tygra“.

Současná irská literární scéna jako by stále čekala na román, který by éře někdejšího strmého vzestupu a právě probíhajícího pádu irské společnosti vtiskl smysluplný tvar a v mezích libovolného žánru (tragédie? černé komedie? frašky?) ve čtenářích navodil potřebnou katarzi. Anebo jim aspoň usnadnil plačky nad ještě nepohřbenou minulostí. Román Lišák, vlaštovka a strašák do zelí (2007) irské spisovatelky Éilís Ní Dhuibhne (1954) byl kritikou označen za právě takové dílo. Jeho hrdinkou je Anna Sweeneyová, manželka zámožného developera, která žije život vydržované ženy v luxusní vile v jihodublinské čtvrti Killiney.

Anna tráví (či spíše zabíjí) volný čas psaním knih pro děti, obcházením knižních křtů, účastí na společenských „událostech“ a nakupováním. Všechny Anniny vztahy – k manželovi, k dítěti, ke služebným, k příbuzným a přátelům, k Dublinu, k ostatním spisovatelům a k literatuře – jsou stejně povrchní a vyprázdněné. Změnu jí do života vnese teprve vášnivý milenecký vztah. Ten nakonec vyústí v krizi, když Anna s milencem otěhotní – a on ji krátce po porodu opustí pro jinou. Rozpadem jediného opravdového lidského pouta se v závěru románu započíná Annina dvojnásobná proměna: z povrchní, městsky neautentické bytosti se mění v člověka, jenž má blízko k přírodě i ke své přirozenosti, a z příležitostné pisatelky se přerozuje ve spisovatelku. Nic nového pod irským nebem Éilís Ní Dhuibhne román uvodila citáty z Tolstého Anny Kareninové. Srovnání, k němuž tak čtenáře nutí, nevyznívá v její prospěch – poznamenejme, že si nepůjčuje jen z Tolstého. Platí to jak pro způsob, jímž rozvíjí námět po tematické stránce, tak pro zvolenou formu. Satira na irskou smetánku a kritika neduhů irské společnosti, o něž se autorka pokouší, postrádají říz i hloubku.

O nedostatku společenské solidarity, automobilismu, jenž zamořuje zemi a zabíjí lidi, o pokrytectví, jež povyšuje irštinu na symbol irské národnosti a zároveň ji v životě i v literatuře snižuje před angličtinou, o stigmatu, jaké v Irsku představuje duševní onemocnění, o tom všem se nedozvídáme víc, než lze vyčíst z lepších novinových úvodníků.

Neúspěšná je též autorčina snaha o dosažení jisté šíře záběru pomocí střídání a proplétání dvou dějových linií – příběhu Anny a přelétavého Vincyho s příběhem dalších dvou postav a milenců, vydavatele irsky psané poezie Lea – Leo je alter ego Tolstého Levina – a publicistky Kate.

Dosavadní tvorba Éilís Ní Dhuibhne potvrzuje, že její silnou stránkou není románové vyprávění stojící na panoramatickém záběru, dějovosti a důmyslné zápletce, psychologické hloubce a vývoji postav, což je právě forma, k níž se Lišák, vlaštovka a strašák do zelí hlásí. Autorka naopak vyniká v lyrickém uchopení krizového okamžiku, v inspiraci lidovou slovesností, ať už jde o pohádkové motivy, anebo o vypravěčské postupy, a ve schopnosti humorné zkratky.
A proto je škoda, že se s ní český čtenář neseznamuje působivějšími díly, než je zde recenzovaný román. Zmiňme tu aspoň The Dancers Dancing (1999) a povídkové soubory The Pale Gold of Alaska (2000) a The Inland Ice and Other Stories (1997). Nezbývá než doufat, že s „tygrem“ nebude pohřben i Fond pro podporu překladů irské literatury a že další překlady Éilís Ní Dhuibhne budou následovat.

HODNOCENÍ LN *****

Dotaz k produktu Lišák, vlaštovka a strašák do zelí

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

De Nirova hra

De Nirova hra

Válkou zmítaný Libanon, kde zbraně jsou dostupnější než pitná voda a padající bomby dělají každý den ještě pochmurnější než ten předešlý, na počátku 80. let… Bassam a…

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe

Život a názory Mafa, psa, a jeho přítelkyně Marilyn Monroe je pikareskní román, jehož rozšafným vypravěčem je maltézský psík Maf, věrný druh Marilyn Monroe. Spolu s Mafem…

Purity

Purity

Pip Tylerová má neuspokojivou, špatně placenou práci, bydlí v anarchistickém squatu, splácí obrovskou studentskou půjčku a nemá tušení, kdo vlastně je. Ví, že se ve skutečnosti…

Pád

Pád

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svéhostarého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily