Daniela | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Řeky
  • Senzační sbírka doktora Proktora
  • Poustevník
  • Sen letící želvy
  • Oranžový Balonkový pejsek
  • Než natáhnu brka

Daniela

Cena:
395 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-89-7
Překlad:
Dagmar Štěpánková
Datum vydání:
12. 12. 2011
Počet stran / vazba:
456/vázaná
3.00 / 4
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Daniela

Strhující historický román a zároveň neobyčejně poutavý milostný příběh Daniela zavede čtenáře do nacisty okupované Prahy v době před koncem války.

Vzpomínky vypravěče, starého správce památníku v bývalém německém zajateckém táboře – v povědomí Čechů úplně jinak zapsané – slezské Zaháni, ale obsáhnou mnohem delší časový oblouk a zahrnou téměř celý středoevropský prostor. Jak si s životy jednotlivců zahrála doba, v níž se dějiny psaly krví milionů? Sledujeme životní peripetie muže, který jako modrooké blonďaté dítě vyrostl v židovské rodině na Ukrajině, jako příslušník Hilfswillige se zúčastnil bitvy o Stalingrad, se štěstím unikl z obležení, jako zajatec otročil na statku v Polsku, opět uprchl a v listopadu 1944 v uniformě německého důstojníka přijíždí do Prahy. Zde se znovu setká s Danielou, německými důstojníky vyhledávanou prostitutkou, která se stane jeho životní láskou. Avšak jako Nikolaj není tím, za koho se vydává, tak i Daniela skrývá, jakou odpovědnost na sebe vzala.

Daniela je prvním dílem zamýšlené trilogie Century Trilogy (Století). Druhý, již dokončený díl, White Horses (Bílí koně), se odvíjí v postkomunistické Praze roku 1993. Dosud nedokončený závěrečný díl Legion of Snows (Sněhová elegie) se odehrává v letech 1918-1919 na Sibiři a opět v Praze. Všechny tři romány, které spojují osudy tří židovských rodin žijících ve střední Evropě, představují silné příběhy kromobyčejné lásky na pozadí převratných událostí dvacátého století.

Úryvek: Daniela

Recenze: Daniela

Stephen Weeks: Daniela

A2 20/2012, autorka: Tereza Šnellerová

Bojišti druhé světové války prošly miliony lidí, avšak nic nás nedokáže oslovit tolik jako příběh jediného člověka. To ví i Stephen Weeks. Daniela je román sledující osud jediného hrdiny, který však putuje téměř celou východní a střední Evropou, a aby přežil, všemu a všem se přizpůsobí. Ukrajinec Nikolaj je v boji o holý život neobyčejně vynalézavý, často mu ale pomůže štěstí. Sám o sobě říká, že je „hanebný přeživší zrádce“. Pohřbil své židovské kořeny, ukrajinskou národnost, vystupoval jako Rus i Němec. Nyní se píše konec roku 1944, blíží se konec války a on je důstojníkem ROA působícím v Praze, užívá si své vysoké postavení a zároveň se smiřuje s osudem. Je si vědom, že zradil a první umírají pěšáci. Takový je, zdá se, základ příběhu, ačkoli milostná zápletka je poněkud více akcentována. Ostatně, podle Nikolajovy femme fatale se jmenuje i celý román. Daniela je prostitutka, se kterou se Nikolaj setkává v osudových chvílích, a jen to z ní činí osudovou ženu, což je poučné. Kniha je psána ich -formou a je koncipována jako osobní zpověď smířeného starce. Autor v sobě ovšem nezapře scenáristu – grafické členění textu a dialogů a kompozice díla (prolog a dělení na knihy) činí příběh napínavější a udržuje čtenáře neustále ve střehu. Daniela je prvním dílem avizované volné historické trilogie zlomových událostí dvacátého století, jejichž společným jmenovatelem je Praha. Nezbývá tedy než se těšit na další díl.

Silný duch přežije i válečné hrůzy

MFDnes Scéna, 14. ledna 2011, autorka: Klára Kubíčková

Plný text recenze a rozhovor s autorem najdete ZDE.

Recenze knihy Daniela a autorova reakce na ni

Lidové noviny, 18. ledna 2012, autoři: Jiří Peňás, Stephen Weeks

Plný text recenze i autorova článku najdete ZDE.

Dotaz k produktu Daniela

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Prosinec už je takovej

Prosinec už je takovej

Prvotina jednoho z nejvýraznějších talentů nové irské literatury, která se paradoxně dočkala vydání až po fenomenálním úspěchu svého volného pokračování Srdce na obrtlíku (The…

Touhy Džendeho Džongy

Touhy Džendeho Džongy

Kamerunská spisovatelka Imbolo Mbue bude patřit k nové generaci afrických autorů, která byla právě objevena a její román Touhy Jendeho Jongy je součástí tzv. imigrantské literatury.

Zápisky z tureckého bordelu

Zápisky z tureckého bordelu

Jen málokterému západnímu spisova­teli se podařilo dostat pod kůži obyva­telům postkomunistické východní Ev­ropy tak jako Philipu O'Ceallaighovi. V devatenácti povídkách vytvořil…

Skleněný pokoj (paperback)

Skleněný pokoj (paperback)

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily