Co se ztratilo | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Co se ztratilo

Co se ztratilo
Cena:
240 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-12-5
Překlad:
Richard Podaný
Datum vydání:
28. 01. 2008
Počet stran / vazba:
240/brožovaná
3.47 / 4953

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 119 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Co se ztratilo

Nákupní centrum Zelené doubí se svými nablýskanými obchody i desítkami kilometrů obslužných betonových chodeb je Mekkou pro ztracené duše, které se snaží zaplnit vakuum prázdných víkendů, vztahů životů. Někteří v něm našli zaměstnání, jako třeba Lisa, rozčarovaná zástupkyně vedoucího obchodu s hudbou, a příslušník ochranky Kurt. Ale vždycky to takové nebylo. Hned po otevření bylo Zelené doubí hřištěm pro desetiletou Kate Meaneyovou, tichou, chytrou holčičku, která si bolest ze ztráty obou rodičů kompenzuje hrou na detektiva. Vyzbrojená zápisníkem, fotoaparátem a diktafonem spolu se svým parťákem (vycpanou opičkou Mickeym) pátrá po potenciálních vrazích a bankovních lupičích. A pak se jednoho dne ztratí a objeví se až za dvacet let, na Kurtově průmyslové kameře. Pátrání po záhadném duchu svede Kurta s Lisou, jejíž bratr byl před dvaceti lety hlavním podezřelým z Katině případu a která ji znala. Co se ztratilo v průběhu dvaceti let? Co ztratila Kate? A co jsme ztratili my?

Úryvek: Co se ztratilo

Recenze: Co se ztratilo

Catherine O´Flynnová - Co se ztratilo

Vltava, Český rozhlas 3, 13. ledna 2009, autorka: Ivana Myšková

Zprvu se zdálo, že próza Britky Catherin O´Flynnové Co se ztratilo má jen mizivé vyhlídky. Autorka s ní obešla 20 nakladatelů, než uspěla. Téměř detektivka o živoření v konzumu nakonec nadchla britské kritiky natolik, že ji poslali do bojů o hlavní ostrovní vavříny a její autorku označili za pozoruhodný literární objev roku 2007. V edici Track ji nyní českým čtenářům představuje nakladatelství Kniha Zlín v překladu Richarda Podaného. Ivana Myšková se na úvod následujícího recenzního rozhovoru s anglistou Petrem Matouškem zeptala, co se vlastně v tomto románu ztratilo.

Rozhovor si můžete poslechnout na http://www.rozhlas.cz/mozaika/literatura/_zprava/535141.

Catherine O’Flynnová – Co se ztratilo

Nekultura.cz, 15. srpna 2009, autorka: Johanka Pižlová

Když se osmatřicetiletá začínající spisovatelka Catherine O’Flynnová snažila vydat svou prvotinu s názvem Co se ztratilo, dlouho to vypadalo, že neuspěje. Oslovila patnáct nakladatelů a pět agentů, ale všichni ji odmítli. Ne snad proto, že by její kniha nebyla dost dobrá, ale proto, že nezapadala do žádné žánrové škatulky. O’Flynnová se však nevzdávala, a když konečně našla nakladatele, situace se zcela obrátila. Za svůj debut posbírala několik literárních ocenění a již nyní se podle něj natáčí celovečerní film.

Děj knihy se točí kolem obchodního domu Zelené doubí. Ten vyrostl počátkem osmdesátých let na kraji města a od té doby způsobil zásadní změny v životě všech, kteří s ním měli co do činění. Příběh začíná ve chvíli, kdy si čerstvě osiřelá desetiletá Kate Meaneyová začne kompenzovat bolest ze ztráty rodičů hrou na detektiva a vyzbrojena knihou pro malé detektivy, kterou dostala od svého otce, denně dochází do střediska, aby ochránila tamější banky před potenciálními lupiči. Poté ale záhadně zmizí a ani o dvacet let později, kdy se odehrává druhá dějová linie knihy, není její případ objasněn.

V té době se již Zelené doubí zvětšilo o další tisíce čtverečních metrů a také o tisíce ztracených duší, které se uvnitř tohoto monstra snaží nalézt útěchu a zapomenout na nepříjemnou realitu tam venku. Jednou z nich je i Lisa, zástupkyně vedoucího obchodu s hudbou, která žije svůj život, jako by se jí děl a ona musela jen poslušně šlapat tak, jak ji vleče, stejně jako Kurt, příslušník ostrahy, který se ani po mnoha letech nevyrovnal s tragickou ztrátou své přítelkyně. Oba dva jednou zcela náhodou svede dohromady pátrání po Kate a získají tak šanci svůj život konečně smysluplně naplnit, pokud se dokáží vymanit z pout rutiny a bezvýchodné vyhaslosti vlastních přání a touhy.

Na celém příběhu je velmi zajímavá „postava“ nákupního střediska. Obchoďák, který nám O’Flynnová představuje, se totiž do určité míry chová jako živá bytost, jež má své vlastní záměry a smysl existence, který se snaží naplnit. Doslova pozře své zaměstnance a vysaje z nich všechen život, až upadnou do letargie, takže celý svůj život marní v jeho zdech sněním, že již brzy odejdou a najdou si práci, která je bude naplňovat. Ovšem časem i to snění o lepším životě ustane a zůstane jen nekonečná niterní prázdnota a osamění, které v nich zaživa pohřbívá jakoukoli jiskřičku naděje.

Celá kniha je do určité míry sondou do dnešní společnosti posedlé konzumem a nákupní horečkou. Nákupy nahrazují vztahy, nahrazují jakýkoli vyšší smysl života i obyčejné lidské potřeby.

K dispozici má ale Zelené doubí, tak jako většina lidí, také své pochlebovače. Krom životních ztroskotanců totiž ve svých útrobách skrývá fanatiky, kteří jím jsou doslova posedlí a ve službě tomuto novodobému bohu neváhají udělat cokoli, třeba i jít přes mrtvoly. A k tomu má samozřejmě také armády zákazníků, kteří obchod zaplavují v přílivových vlnách závislých na programu slev.

O’Flynnová myšlenky zákazníků i zaměstnanců řadí jako nezávislé vsuvky mezi hlavní linii vyprávění, čímž vytváří zcela autentický dojem, že obchoďák pulzuje jakýmsi pokřiveným životem všech, kteří jsou s ním spojeni. Celá kniha je tak do určité míry sondou do dnešní společnosti posedlé konzumem a nákupní horečkou. Nákupy nahrazují vztahy, nahrazují jakýkoli vyšší smysl života i obyčejné lidské potřeby.

O’Flynnová však nekritizuje, pouze tímto beletristickým stylem podává poněkud melancholickou, a o to víc reálnou zprávu o stavu dnešního světa a společnosti. I v tomto je její přístup velmi originální, nehledě na to, že prvních sedmdesát stran se čtenáři může zdát jako dětská kniha stylu Správné pětky. Nedejte se mýlit, protože v knize má vše svůj smysl a postupně dochází k rozpletení příběhu velmi nečekaným způsobem.

Hodnocení: 85 %

Ukázka:

Když si jednoho dne uvědomil, že získal závislost na spánku, nijak ho to nerozhodilo. Zato zjistil, jak je pro něj těžké rozlišovat mezi sny, skutečností a vzpomínkami. Dostal strach, že kvůli spánku zapomíná na opravdovou Nancy. Sny ho uměly napálit: vydávaly se za vzpomínky, hrály to, že pocházejí z minulosti; někdy obsahovaly další sny. Pozdě mu došlo, že sny jsou plíživý encefalitický virus, kterému dovolil, aby se mu infiltroval do mozku, a který se teď šíří a propojuje a požírá pravdu – maže fakta. Už teď byly veliké části pryč. Seděli kdysi s Nancy opravdu v baru plném lidí a snažili se nepozorovat dva, kteří se v koutě milovali? Opravdu jednou spatřili velikánský kus ledu, jak se za slunečného dne leskne na zemi v lese? Vážně se mu od doby, kdy Nancy poznal, pořád vracel ten sen, ve kterém byla oblečená v červeném? Anebo se mu o tom včera zdálo poprvé a součástí toho snu byla i vzpomínka na to opakování? Zhrozil se, že na tyhle otázky nedokáže odpovědět, a tak po prospaném roce zašel k lékaři.

RECENZE: Co se ztratilo

Kult, 16. května 2009, autorka: Gabriela Volná Garbová

Kate je chytrá, milá desetiletá holčička, která po odchodu obou rodičů zůstane sama s babičkou a se svým hadrovým opičákem Mickeyem. Kate chce být detektivkou a její vášní je odhalovat zločin. Svá pátrání vůbec nejraději provozuje v nově otevřeném obchodním centru Zelené Doubí, kde se to podezřelými jedinci jen hemží. Jednoho dne však Kate zmizí.

O dvacet let později zírá Kurt, člen ostrahy zmíněného střediska, na monitory a uprostřed znuděného zívání jej překvapí pohled na malé děvčátko s hadrovým opičákem, ztracené uprostřed nočního obchodního centra. Začne ji hledat, ale marně. Ve stejné době najde Lisa, mladá prodavačka obchodu s hudebninami, za rourou povědomého opičáka a pustí se s Kurtem do pátrání.

Přestože syžet prvotiny Catherine O’Flynnové s názvem Co se ztratilo by na první pohled měl potěšit hlavně milovníky detektivek, není to tak úplně pravda. Zločin je zde sice hlavním motivem, více než o pátrání je však její drobná próza o pátrajících. Prostřednictvím neutěšených životů Kurta a Lisy nás autorka zavádí do míst, která jsou většině z nás uzavřena – do zákulisí obrovského obchodního centra, kde stovky „neviditelných“ zaměstnanců tráví většinu svého života frustrováni každodenní ubíjející rutinou i neschopností se z ní vymanit.

Za nablýskanými obchody a atrii s fontánkami odhaluje O’Flynnová dlouhé temné chodby, rozlehlé suterény i neutěšená skladiště. Obchodní centrum je vedle Lisy, Kurta a Kate dalším plnohodnotným protagonistou příběhu, jenž autorka zpodobňuje jako jakési masožravé betonové monstrum pohlcující nevinné živé bytosti. V žádném případě však kniha Catherine O’Flynnové nepůsobí nijak pesimisticky nebo bezvýchodně, jak by se mohlo na první pohled jevit. Všichni hlavní hrdinové jsou totiž i přes své zpackané životy (nebo možná díky nim) veskrze sympatičtí, hodnověrní, a i když zrovna nejste ostraha v obchodním centru nebo prodavačka v hudebninách, zažili jste jistě tisíce dnů, ve kterých se potýkáte s otravnými kolegy v práci, s vyčerpaným vztahem, s odcizenými rodiči a vůbec s opodstatněním celé své existence...

To všechno se podařilo Catherine O’Flynnové vtěsnat do poměrně útlé knihy a předvést čtenáři neuvěřitelně živým, odlehčeným stylem se smyslem pro realistický detail i tajemnou atmosféru. O’Flynnová dokáže vtipně a trefně charakterizovat své hrdiny, aniž by sklouzla k povrchnímu figurkaření. Nachází vtipné momenty i v nekonečné nudné šedi desetihodinové pracovní směny, aby na druhou stranu jedinou údernou větou vystihla hloubku rodinné tragédie.

Příběh Co se ztratilo je prvotinou Catherine O’Flynnové a zcela po zásluze se dočkala ve Velké Británii řady ocenění (mj. postoupila do širší nominace na Bookerovu cenu). To však může být čtenáři jedno, důležité je, že stále existují spisovatelé, co dokáží napsat krásný, empatický (snažím se vyhnout zprofanovanému „lidský“) a originální příběh, který váš den udělá o něco hezčí...

Co se ztratilo v děsivém hypermarketu

Novinky.cz, 24. listopadu 2008, autor: Stanislav Dvořák

Malá holčička se ztratí v britském obchodním centru a po dvaceti letech se opět mihne na monitoru ostrahy. Tato záhada je hnací silou příběhu Catherine O‘Flynnové Co se ztratilo. Debut mladé autorky, který je vším jiným než obyčejnou detektivkou, byl nominován na Bookerovu cenu, cenu Guardianu a získal cenu Costa za nejlepší debut.

Kate je malá, chytrá a lehce paranoidní holčička. Vynahrazuje si ztrátu rodičů hrou na pátrání po zločinu, který vidí úplně všude. Vyzbrojena blokem, tužkou, dětskou knížkou o detektivech a plyšovým parťákem vyráží na pozorování do obchodního centra Zelené doubí, kde u zaměstnanců i zákazníků rozpoznává „vražedné sklony“ a v každém pohybu a hovoru tuší přípravy přepadení tamní banky.

Stejně staré kamarády nemá, povídá si převážně s dvaadvacetiletým známým, který zabíjí čas v malém obchůdku. Pohled očima dítěte často vykřeše v hovoru nedorozumění, která próze přinášejí poněkud smutný druh humoru.

Celý svět O’Flynnové, jehož středem je monstrózní nákupní středisko Zelené doubí, je domovem nešťastných existencí. Ať už je to Lisa nudící se v obchodě s hudbou i doma ve vztahu s partnerem, nebo hlídač Kurt zdeptaný neustálou negativitou vzteklého otce.

Pozorovací talent a osvědčené postupy

Odlidštěné prostředí centra ze skla a kovu jakoby přitahovalo veškerou frustraci světa. Pokud Kurtův pomatený kolega nevypráví nesnesitelně nudné informace o historii obchoďáku, vedou se hlavně nepříjemné sakrastické hovory.

Autorka buduje stísněnou atmosféru z útržků dialogů i tichých vnitřních monologů zaměstnanců, kteří špatně skrývají nenávist k otravným kupujícím. Krátké vstupy nezasvěcených zákazníků používá k dokreslení sterilnosti prostředí, ale jak jich postupně přibývá, přestávají být funkční a roztříšťují soustředění na příběh.

O’Flynnová se nesnaží šokovat, vyjadřuje se spíš úsporně a šikovně používá osvědčené literární triky. Těží z kontrastů pohledů dítěte a dospělého a napětí zkušeně udržuje oblíbeným fíglem postmodernistů, tedy záhadou, která přináší dotek nadpřirozena do přetechnizovaného světa. V líčení znuděných pracovníků a silného pocitu hnusu z „chrámu konzumu“ je autorka přesná (sama prý dříve pracovala v hudebním megastoru), stejně jako v pocitu jisté krutosti školního prostředí. Dobře vystavěný příběh a pozorovací talent autorky dělá z románu Co se ztratilo čtivou záležitost.

Zločin v chrámu konzumu, O’Flynnová píše s humorem a sahá hluboko

Respekt 45/2008, 1. listopadu 2008, autorka: Mariana Housková

Prvotinu britské autorky Catherine O’Flynnové (1970) Co se ztratilo vydalo roku 2007 nezávislé nakladatelství Tindall Street Press, poté co dvacet jiných nakladatelství rukopis odmítlo. Kniha byla vzápětí nominována na řadu prestižních cen, získala cenu Costa za nejlepší prvotinu a kritici i čtenáři o ní mluví s nadšením. Ve výborném překladu Richarda Podaného si ji teď můžeme přečíst i v češtině.

Příběh začíná v polovině osmdesátých let a jeho hrdinkou je desetiletá Kate, která tráví volný čas v novém obchodním centru Zelené doubí na předměstí Birminghamu. Na rozdíl od ostatních obyvatel města sem nevyráží za nákupy, nýbrž za pátráním po zločinu: se svým parťákem, hadrovým opičákem Mickeym v tašce a se zápisníkem v ruce soustředěně a systematicky pozoruje zákazníky v naději, že mezi nimi odhalí zločince. Místo toho však jednoho dne sama záhadně zmizí. Téměř o dvacet let později se vracíme do téhož obchodního centra, nyní ještě většího, blýskavějšího a neosobnějšího, kde sklo, světla a fontánky v částech určených pro zákazníky kontrastují s labyrinty tmavých betonových chodeb, v nichž se pohybují zaměstnanci. Během jedné noční směny spatří člen ostrahy Kurt na monitoru bezpečnostní kamery osamělou holčičku se zápisníkem a hadrovou opičkou. Dvacet let stará záhada se znovu oživí a postupně se odkrývají souvislosti spojující malou Kate, strážného Kurta, zaměstnankyni obchodu s hudbou Lisu a celé centrum Zelené doubí do jediného příběhu, který pomalu, ale jistě spěje k závěrečnému rozřešení.

Podivný organismus

V podstatě detektivní zápletka tvoří osu románu, udržuje napětí a provokuje čtenářovu zvědavost. Vedle ní se rozvíjí další téma knihy, jímž je svět obřího nákupního centra. Zelené doubí není zdaleka jen místem, kam lidé chodí nakupovat. Je paralelním světem, v němž hledají útočiště zástupy znuděných, osamělých, frustrovaných a vyšinutých lidí, ať už jako zaměstnanci či zákazníci. Zelené doubí netvoří jen kulisu děje, ale působí i jako aktivní činitel: proměňuje krajinu, přetváří společnost, fatálně zasahuje do lidských životů a vztahů. Myšlenka, že obří chrámy konzumu nejsou právě milá a blahodárná místa, je možná tuctová, ale O’Flynnová ji zpracovala neotřele, s vtipem a půvabem. Podařilo se jí vytvořit obraz podivného organismu skrývajícího pod tenkým lesklým povrchem temná zákoutí a ještě temnější příběhy. Ty stojí ve znepokojivém kontrastu k humoru a ironii, jež svědčí o skvělém pozorovacím talentu autorky, která má sama s prací v nákupním centru bohatou zkušenost.

Poněkud nadbytečně působí jen vložené monology anonymních zákazníků a zaměstnanců, které doplňují mozaiku lidí a osudů spjatých s bizarním světem Zeleného doubí. Vhledy do myslí těchto postav jsou bohužel výrazně plošší a strnulejší než tytéž figurky viděné zvnějšku a zdá se, jako by byly zařazeny z didaktických důvodů, aby nemohlo být žádných pochyb o tom, že obchodní centrum je plné frustrovaných pošuků. To ale z románu dost zřetelně a přesvědčivě vyvstává i tak.

Svižný napínavý román Co se ztratilo si určitě zaslouží pozornost. Bez velkých ambicí ukazuje, že i nepoetické a zdánlivě odlidštěné místo může být zdrojem příběhů a inspirace.

Dotaz k produktu Co se ztratilo

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Zprávy o tobě

Zprávy o tobě

Zprávy o tobě jsou zábavným a zároveň dojemným příběhem ze zákulisí regionálních médií. Pod fasádou, kterou vystavuje kamerám, je Frank, novinář z lokální britské televize…

Pád (paperback)

Pád (paperback)

Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svéhostarého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného…

Havran

Havran

V roce 2001 se legendární rocker Lou Reed ponořil do pochmurného světa jednoho ze svých duchovních předchůdců, Edgara Allena Poea, aby posléze vytvořil podnětné a originální dílo:…

Evangelium podle Jidáše

Evangelium podle Jidáše

Mezi starověkými papyry od Mrtvého moře je nalezen pozoruhodný svitek. Pochází zprvního století našeho letopočtu a vše nasvědčuje tomu, že obsahuje pravdivé vylíčení Ježíšova…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily